• سپیدهاما
  • چه کسانی به کمپ اجباری ترک اعتیاد وارد می‌شوند؟

چه کسانی به کمپ اجباری ترک اعتیاد وارد می‌شوند؟

01 شهریور, 1402

چه کسانی به کمپ اجباری ترک اعتیاد وارد می‌شوند؟، یکی از راه‌های ترک اعتیاد در کشورهایی با آمار اعتیاد بالا، فرستادن به کمپ ترک اجباری ترک اعتیاد است که شرایط خاصی برای پذیرش بیمار دارد. این کمپ‌ها برای خانواده‌هایی است که شرایط خاصی دارند و می‌خواهند فرد مورد نظر در خانواده اعتیاد را ترک کند. همان‌طور که از نام این کمپ مشخص است، افراد با میل خود به این کمپ ها وارد نمی‌شوند؛ اما تمامی امکانات و شرایط مناسب برای ترک آن‌ها در کمپ وجود دارد و تمامی بیماران دارای شرایط یکسان هستند و می‌توانند از این امکانات استفاده ‌کنند.

چه کسانی به کمپ اجباری ترک اعتیاد وارد می‌شوند؟

به‌طور کلی، کمپ ترک اعتیاد اجباری برای افرادی که با میل خود و آگاهانه می‌خواهند اقدام به ترک کنند ایجاد نشده و بیمار معمولاً شرایط خاصی دارد که در ذیل به آن‌ها می‌پردازیم:

  • افرادی که اعتیاد شدید دارند و خانواده آن‌ها نمی‌توانند آن‌ها را مجاب به ترک و رفتن به کمپ کنند. در این شرایط، خانواده فرد می‌توانند به دادستان مراجعه کرده و حکم بردن فرد به کمپ اجباری ترک اعتیاد را دریافت کنند.
  • افرادی که به‌عنوان فرد معتاد خطرناک در جامعه شناسایی‌ شده و توسط نیروهای دولتی جمع‌آوری می‌شوند؛ سپس آن‌ها را به کمپ اجباری ترک اعتیاد می‌فرستند.

لازم به ذکر است که در صورت نامناسب بودن وضعیت مالی خانواده فرد بیمار، دولت بخشی از هزینه‌های کمپ ترک اعتیاد را می‌پردازد.

شرایط کمپ اجباری ترک اعتیاد برای پذیرش بیمار چیست؟

این کمپ‌ها تنها با دستور قضائی می‌توانند اقدام به پذیرش بیمار از طرف خانواده کنند. در این شرایط، خانواده فرد باید به دادستان مراجعه کند و پس از دریافت حکم قضائی برای فرستادن فرد به کمپ، با اورژانس یا تیم اجباری اقدام خانواده تماس بگیرد تا فرد را به کمپ ببرند و برای ترک بستری کنند.
توجه داشته ‌باشید که تنها بستگان درجه یک فرد بیمار یعنی پدر، مادر، خواهر، برادر و همسر قانونی او با داشتن مدارک هویتی معتبر می‌توانند حکم فرستادن بیمار به کمپ اجباری را دریافت کنند.

کمپ ترک اعتیاد اجباری خصوصی و دولتی چه تفاوتی دارند؟

کمپ اجباری در دو حالت خصوصی و دولتی اداره می‌شوند. در کمپ اجباری خصوصی، خانواده فرد کمپ و امکانات را انتخاب می‌کند و فرد بیمار را به کمپ منتقل می‌کند.

در کمپ اجباری ترک اعتیاد افراد بیمار توسط نیروهای دولتی به کمپ فرستاده می‌شوند و خانواده فرد در انتخاب کمپ دخالتی ندارد. بنابراین، خانواده بیماران با انتخاب کمپ‌های اجباری خصوصی، می‌توانند بهترین کمپ را بررسی و انتخاب کنند.

نتیجه‌گیری

انتخاب کمپ مناسب برای ترک اعتیاد و بازگردانی شخص بیمار به جامعه اهمیت بسیاری دارد؛ بنابراین باید با تحقیق و بررسی در مورد کمپ‌های ترک اعتیاد، مناسب‌ترین آن‌ها را انتخاب کرده تا به سلامت شخص و تولد دوباره او کمک کنید.