• سپیدهاما
  • سودان گذرنامه‌ برخی مقامات سیاسی و نظامی را باطل کرد

سودان گذرنامه‌ برخی مقامات سیاسی و نظامی را باطل کرد

01 شهریور, 1402

ایسنا نوشت: همزمان با ادامه درگیری‌های مسلحانه در سودان، وزارت خارجه این کشور از باطل شدن گذرنامه فرمانده نیروهای واکنش سریع و نخست‌وزیر سابق این کشور خبر داد.

به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت امور خارجه سودان امروز (چهارشنبه) اعلام کرد که گذرنامه چند سیاستمدار و اعضای نیروهای واکنش سریع را باطل کرده است.

این وزارتخانه اعلام کرد که ازجمله گذرنامه‌های باطل شده، گذرنامه محمد حمدان دقلو، فرمانده نیروهای واکنش سریع معروف به «حمیدتی» و عبدالله حمدوک، نخست‌وزیر سابق این کشور است.

وزارت خارجه سودان همچنین گذرنامه همسر حمیدتی و برادرش عبد الرحیم دقلو و همچنین خالد عمر، محمد الفکی و مریم الصادق از رهبران ائتلاف نیروهای آزادی و تغییر را باطل کرده است.

وزارت امور خارجه سودان در بیانیه خود از کلیه هیئت‌های دیپلماتیک خارطوم در خارج از کشور خواست تا به مقامات ذیصلاح در کشورها اعلام کنند تا گذرنامه‌های افراد مذکور را لغو کنند و با آنها تعامل نکنند.

همزمان با این تصمیم، منابع خبری از ادامه درگیری‌ها میان ارتش و نیروهای واکنش سریع در مناطق مختلف سودان خبر داده‌اند.

نیروهای واکنش سریع تحت فرماندهی حمیدتی در بیانیه‌ای در این باره اعلام کردند که خسارت قابل توجهی را به نیروهای ارتش وارد کرده‌اند.

در این بیانیه آمده است که در درگیری‌ها صدها تن از نیروهای وابسته به ارتش ازجمله ۱۸ فرمانده کشته شده و ده‌ها تن از آنها نیز به اسارت گرفته شده‌اند.

نیروهای حمیدتی همچنین از غنیمت گرفتن ۱۰۱ تانک، ۹۰ خودرو و ۲۱ خودروی جنگی و مقداری اسلحه و مهمات از نیروهای ارتش خبر دادند.

از ۱۵ آوریل، درگیری‌های خشونت آمیز گسترده‌ای میان نیروهای ارتش سودان به رهبری عبد الفتاح البرهان و نیروهای واکنش سریع به رهبری محمد حمدان دقلو معروف به «حمیدتی» بر سر قدرت در خارطوم و حومه و همچنین غرب دارفور و برخی دیگر از مناطق این کشور در جریان است.

علی‌رغم اعلام چند مرحله آتش‌بس و تلاش‌های طرف‌های منطقه‌ای و بین‌المللی و در راس آنها عربستان سعودی و آمریکا اما این درگیری‌ همچنان ادامه دارد و وارد پنجمین ماه شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا