• سپیدهاما
  • دومای روسیه: تسلیحات بیولوژیک آمریکا بزرگترین خطر علیه زیست بشری است

دومای روسیه: تسلیحات بیولوژیک آمریکا بزرگترین خطر علیه زیست بشری است

25 فروردين, 1402

ایرنا نوشت: دومای روسیه، برنامه تسلیحات بیولوژیک آمریکا را بزرگترین خطر علیه زیست بشری عنوان و اعلام کرد این برنامه در سال‌های اخیر توسعه یافته و تهاجمی‌تر شده است.

به نقل از اسپوتنیک، کمیسیون دومای روسیه برای تحقیق درباره آزمایشگاه های بیولوژیک آمریکا در اوکراین در گزارشی اعلام کرد: واشنگتن در حال ساخت سلاح های بیولوژیکی مبتنی بر ژنوم انسان در کل جهان است که می تواند آسیب هایی مشابه با «زمستان هسته‌ای» را به دشمن وارد کند.

براساس گزارش کمیسیون پارلمان روسیه، تسلیحات بیولوژیک ساخت آمریکا قادر هستند تا علاوه بر انسان ها، حیوانات و حتی محصولات کشاورزی را نیز از بین ببرند تا به دشمن از نظر اقتصادی، آسیب های غیرقابل جبران وارد شود.

کمیسیون تحقیقاتی پارلمان روسیه، امکان استفاده مخفیانه از سلاح های بیولوژیک به عنوان محصولات صنعتی کاملا صلح آمیز را نگران کننده خواند.

این گزارش تصریح کرد: علاوه بر خطرات سلاح های بیولوژیکی جدید، خطر استفاده از سلاح های زیستی سنتی مثل آبله، سیاه زخم و طاعون کماکان باقی است بدون اینکه بتوان منشا آن را پیدا کرد.

دومای روسیه، برنامه تسلیحات بیولوژیک آمریکا را بزرگترین خطر علیه امنیت بیولوژیک جهان ارزیابی کرد و افزود: برنامه تسلیحات بیولوژیک آمریکا در سال های اخیر نه تنها محدود نشده بلکه تهاجمی تر شده است.

گزارش کمیسیون دومای روسیه حاکی از این است که سلاح های بیولوژیک جدید مورد مطالعه توسط پنتاگون برخلاف برنامه های سنتی، مبتنی بر عوامل بیمارکننده ناشناخته با نرخ بالای مرگ و میر هستند که دوره نهفتگی بالایی دارند و به دلیل شباهت به بیماری های معمول، دیرتر شناسایی می شوند.

دومای روسیه، وجود آزمایشگاه های بیولوژیک آمریکا در آفریقا، آسیا، قفقاز، قزاقستان و اوکراین زمینه را برای جمع آوری اطلاعات زیرساخت های بیولوژیک کشورهای میزبان فراهم کرده است.

ایگور کریلوف رئیس نیروهای دفاع رادیویی، شیمیایی و بیولوژیکی نیروهای مسلح روسیه نیز امروز چهارشنبه از بررسی ۲۴۰ عامل بیماری زای یافت شده در چهار آزمایشگاه اوکراین از جمله عوامل بیماری وبا و سیاه زخم خبر داد.